غش یا سنکوپ

در برخورد با شخصی که غش کرده چیکار میکنید؟؟؟؟ 

 

١. فقط نگاهش می کنید و با خودتون میگید نکنه مرده باشه؟خیال باطل

2. به اورژانس تلفن می زنید و منتظر می مونید ؟ متفکر

3. با داد و فریاد از دیگران کمک می خوایید؟کلافه

4. با خونسردی کمک های اولیه رو انجام میدید؟ ساکت

این کمک های اولیه چی هستند؟

 

 

غش یا سنکوپ ، از دست دادن موقت هوشیاری و بیهوشی در نتیجه نرسیدن خون کافی به مغز (کوتاه مدت) می‌باشد.

هنگامی که جریان خون مغز کم شود، بدلیل اینکه مغز کنترل خود را روی اعضاء بدن از دست می‌دهد، فرد قدرت و هوشیاری خود را از دست داده و سقوط می‌کند. معمولا بعد از چند ثانیه یا چند دقیقه او دوباره هوشیار می‌گردد. اما اگر سنکوپ با یک ناراحتی جدی پزشکی همراه باشد، بیمار ممکن است نیم ساعت یا بیشتر در حالت بیهوشی بماند.


علائم اخطار دهنده غش
احساس بد حالی و سستی و سرگیجه
رنگ پریدگی و پوست سرد و عرق‌دار
تهوع و استفراغ
گزگز دست و پاها
نبض ضعیف ، تنفس سطحی و افت فشار خون
اختلال بینایی بصورت سیاهی رفتن چشم و احساس صدایی مثل سوت در گوش
از دست دادن تعادل و سقوط و بیهوش شدن

اقدامات اولیه در غش
باید بیمار در وضعیت درازکش قرار گیرد و پاهایش بالاتر از سرش قرار گیرد تا جریان خون برقرار شود. اگر امکان دراز کشیدن نباشد، بیمار در حالت نشسته سرش را خم کرده و وسط دو زانویش بگذارید .از سیلی زدن به صورت مصدوم خودداری کنید . می‌توان کمی آب سرد نیز به صورت بیمار پاشید یا محرکی دردناک (مثلا نیشگون) به او وارد کرد تا عروق به اصطلاح وارفته بار دیگر منقبض شوند.


سر بیمار را به عقب خم کنید تا زبان او جلوی راه تنفسی را نگیرد. و همچنین سر باید به یک سمت منحرف بشود تا مواد استفراغی به ریه بیمار نرود.تا موقعی که بیمار هوشیار نشده مایعات یا خوراکی دیگر به بیمار داده نشود، چون وارد ریه‌های او می‌گردد.
اگر بیمار حین غش سقوط کرده باید مطمئن شوید که جایی از بدن او صدمه ندیده است.


اگر هوشیاری باز نگشت، ارزیابی علائم حیاتی را انجام دهید و در صورت لزوم اقدامات احیاء قلبی و ریوی را انجام دهید و بیمار را به مراکز درمانی برسانید.
با وجود اینکه مسئله غش مسئله ساده‌ای است، ولی می‌تواند نشانه بیماری مهم قلبی و یا غیره باشد، پس در صورت تکرار حتما باید بررسی شود.

/ 7 نظر / 71 بازدید
اسپمر

سلام خدمت شما وبلاگ نویس گرامی اگر از بازدید وبلاگ خود ناراضی هستید و نظرات وبلاگ شما کم است نگران نباشید ما راه حلی برای شما داریم اسپمر پرشین بلاگ به عنوان سریع ترین اسپمر اتوماتیک ایران کار تبلیغ شما را به عهده می گیرد کافیست لینک زیر را دانلود کنید و از مزایای نسخه آزمایشی با خبر شوید اگر قصد خرید داشتید راهنمای خرید درون برنامه قرار دارد این نظر توسط همین اسپمر ثبت شده است http://tuoduo.com/persianblog spammer.rar پسورد فایل : persianblog.ir

گل یخ

[لبخند]سلام و روزگارتان به طراوت و لطافت هوای خوش ماه مهربانی[گل] [گل] از کران تا کران دشت , از ابتدا تا انتهای شهر نسیم روشن بیداری وزیدن گرفته است و خورشید سرشار از ذوق و گرما طراوت را از تو وام گرفته است پاییز راه سخت انتظار را بر گرده ی هر بوته ای نشان کرده است تا اکنون .... و آمده است تا بگوید بهار هم عاشق شده است و قصد دارد با گذری دیگر بر پای عشق آتشین طبیعت بنشیند [گل]

گل یخ

[لبخند]ممنون از اطلاعات مفیدی که گذاشتید

1بیسواد

سلام من که 3 گزینه ی اول رو انجام میدم. البته بستگی به مسدوم داره تا شاید گزینه ی 4 رو انجام بدم.اونم تنفس دهان بدهان[نیشخند] ممنون از اطلاعات خوبت موفق باشی در پناه حق[گل]